D38999/20WG16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16SN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
21-16
Total Number of Contacts :
16
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16SN Overview
D38999/20WG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER