D38999/20WG16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
21-16
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
16
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16SN Overview
D38999/20WG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER