D38999/20WG16SN
Mfr.Part #
D38999/20WG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-16
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16SN Overview
D38999/20WG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER