D38999/20WG16SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
16
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
13A
Gender :
Receptacle
Feature :
Self Locking
Published :
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG16SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG16SE Overview
D38999/20WG16SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER