D38999/20WG16SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
E
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Total Number of Contacts :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Mount :
Flanges
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20WG16SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG16SE Overview
D38999/20WG16SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER