D38999/20WG16SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Published :
Total Number of Contacts :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Empty Shell :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG16SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG16SE Overview
D38999/20WG16SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER