D38999/20WG16SDL
Mfr.Part #
D38999/20WG16SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16SDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
16
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Flange
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
G
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG16SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16SD-LC Overview
D38999/20WG16SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT