D38999/20WG16SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
No
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
16
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
16
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG16SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16SD-LC Overview
D38999/20WG16SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT