D38999/20WG16SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Number of Positions :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
16
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WG16SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16SD Overview
D38999/20WG16SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER