D38999/20WG16SD
Mfr.Part #
D38999/20WG16SD
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Flange
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG16SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded