D38999/20WG16SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG16SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16SD Overview
D38999/20WG16SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER