D38999/20WG16SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
16
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WG16SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG16SCL Overview
D38999/20WG16SCL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SCL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SCL Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT