D38999/20WG16SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Max Operating Temperature :
175°C
Note :
Contacts Not Included
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Plating :
Cadmium
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
G
Contact Plating :
Gold
Depth :
40.1mm
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16SC-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.
D38999/20WG16SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT