D38999/20WG16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Body Material :
Aluminium
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Contact Style :
Socket
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
16
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
40.1mm
HTS Code :
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Length :
32.77mm
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded