D38999/20WG16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
16
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
HTS Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.77mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
40.1mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16SC Overview
D38999/20WG16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER