D38999/20WG16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Socket
Orientation :
C
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.77mm
Number of Positions :
16
Shell Material :
Aluminum
Published :
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Empty Shell :
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
16
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
40.1mm
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16SC Overview
D38999/20WG16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER