D38999/20WG16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
C
Number of Positions :
16
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Length :
32.77mm
Mixed Contacts :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Depth :
40.1mm
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
16
Shell Size, MIL :
G
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Published :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16SC Overview
D38999/20WG16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER