D38999/20WG16SC
Mfr.Part #
D38999/20WG16SC
Description
D38999/20WG16SC
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
G
Published :
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Length :
32.77mm
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
16
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Number of Positions :
16
Depth :
40.1mm
Datasheets
D38999/20WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16SC Overview
D38999/20WG16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER