D38999/20WG16SBL
Mfr.Part #
D38999/20WG16SBL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Datasheets
D38999/20WG16SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG16SB-LC Overview
D38999/20WG16SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT