D38999/20WG16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
No
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
Orientation :
B
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
16
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WG16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16SB Overview
D38999/20WG16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER