D38999/20WG16SB
Mfr.Part #
D38999/20WG16SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded