D38999/20WG16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Number of Positions :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16SB Overview
D38999/20WG16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER