D38999/20WG16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
16
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16SB Overview
D38999/20WG16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER