D38999/20WG16SAL
Mfr.Part #
D38999/20WG16SAL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
G
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Flange
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG16SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16SA-LC Overview
D38999/20WG16SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT