D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Depth :
40.2mm
Mount :
Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
Filter Feature :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
yes
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Length :
33.65mm
Body Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded