D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
yes
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Depth :
40.2mm
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Length :
33.65mm
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Mounting Feature :
Flange
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges
Total Number of Contacts :
16
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
16
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16SA Overview
D38999/20WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER