D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
16
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
Depth :
40.2mm
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Length :
33.65mm
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Published :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
yes
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16SA Overview
D38999/20WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER