D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Depth :
40.2mm
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Published :
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Feature :
Self Locking
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
yes
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Length :
33.65mm
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16SA Overview
D38999/20WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER