D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
No
Published :
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Length :
33.65mm
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Depth :
40.2mm
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
16
Gender :
Receptacle
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
yes
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16SA Overview
D38999/20WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER