D38999/20WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-16
Shell Size, MIL :
G
Published :
2001
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
yes
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
16
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Radiation Hardening :
Applications :
Military
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Length :
33.65mm
Mount :
Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A
Depth :
40.2mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WG16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16SA Overview
D38999/20WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER