D38999/20WG16PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
16
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG16PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG16PN-LC Overview
D38999/20WG16PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT