D38999/20WG16PN
Mfr.Part #
D38999/20WG16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
205
In Stock :
205
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Length :
32.77mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Contact Size :
16
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
16
Current Rating :
13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Quantities :
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Depth :
40.1mm
Shell Size - Insert :
21-16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16PN Overview
D38999/20WG16PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER