D38999/20WG16PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16PN
Stock
205
In Stock :
205
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
21-16
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
G
Depth :
40.1mm
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
16
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Size :
16
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
Contact Quantities :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Published :
2006
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
32.77mm
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16PN Overview
D38999/20WG16PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER