D38999/20WG16PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16PN
Stock
205
In Stock :
205
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Male
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Depth :
40.1mm
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
32.77mm
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Number of Positions :
Mixed Contacts :
Contact Style :
Pin
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Quantities :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16PN Overview
D38999/20WG16PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER