D38999/20WG16PE
Mfr.Part #
D38999/20WG16PE
Description
D38999/20WG16PE
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size :
G
Coupling Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Product :
Receptacles
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
COMPATIBLE CONTACTS:M39029/58-364
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Style :
Square Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Angle :
Straight
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body/Shell Style :
Receptacle
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Series :
D38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
Male
Current Rating :
13 A
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
TE Connectivity
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Style :
Panel
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Tradename :
D38999
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mating Style :
Threaded
DIN Conformance :
RoHS :
N
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Termination Style :
Crimp
Total Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16 Position
Datasheets
D38999/20WG16PE
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER