D38999/20WG16PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
16
Shell Style :
Square Flange
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
MIL Conformance :
yes
Subcategory :
Circular Connectors
Empty Shell :
yes
Mating Style :
Threaded
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Size :
G
TE Connectivity
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Crimp
Series :
D38999 Series III
Mounting Style :
Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Coupling Type :
Threaded
RoHS :
N
Number of Positions :
16 Position
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
DIN Conformance :
No
Mounting Angle :
Straight
Current Rating :
13 A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; FLUID RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Product :
Receptacles
Additional Feature :
COMPATIBLE CONTACTS:M39029/58-364
Filter Feature :
Tradename :
D38999
Mixed Contacts :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Datasheets
D38999/20WG16PE
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER