D38999/20WG16PDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
16
Total Number of Contacts :
16
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG16PDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16PD-LC Overview
D38999/20WG16PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16PD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT