D38999/20WG16PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG16PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16PD Overview
D38999/20WG16PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER