D38999/20WG16PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WG16PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded