D38999/20WG16PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
16
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WG16PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16PD Overview
D38999/20WG16PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER