D38999/20WG16PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG16PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16PD Overview
D38999/20WG16PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER