D38999/20WG16PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Depth :
40.1mm
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
16
Max Operating Temperature :
175°C
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16PC-LC Overview
D38999/20WG16PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT