D38999/20WG16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded