D38999/20WG16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16PC Overview
D38999/20WG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER