D38999/20WG16PC
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
C
Number of Positions :
16
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
G
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Shielded
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16PC Overview
D38999/20WG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER