D38999/20WG16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
No
Number of Positions :
16
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16PC Overview
D38999/20WG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER