D38999/20WG16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
16
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
16
Shell Size, MIL :
G
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16PC Overview
D38999/20WG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER