D38999/20WG16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
16
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
16
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WG16PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16PC Overview
D38999/20WG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER