D38999/20WG16PBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
16
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
Number of Positions :
16
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG16PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16PB-LC Overview
D38999/20WG16PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT