D38999/20WG16PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG16PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Threaded
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
21-16
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16PB-LC Overview
D38999/20WG16PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT